laboratorium katowice

FAQ- Przygotowanie do badań

 

W celu uniknięcia podstawowych błędów przedlaboratoryjnych, odpowiadamy poniżej na najczęściej zadawane pytania naszych pacjentów.

01

Czy na badania zawsze nalezy przychodzić na czczo?

 

Na czczo należy przychodzić na badania podstawowe: morfologię, AlAT AspAt, cholesterol, glukozę, kreatyninę oraz na hormony tarczycy i oznaczenie poziomu prolaktyny. W przypadku pozostałych badań (hormony płciowe, alergeny, markery nowotworowe) nie trzeba być na czczo - wystarczy być 2 godziny po posiłku. 

Przed niektórymi badaniami trzeba zachować specjalne procedury np. nie zażywać leków. W tym przypadku prosimy o kontakt z Laboratorium lub z lekarzem prowadzącym.

Jeśli będą wykonywane oznaczenia poziomu cholesteroli, próby wątrobowe (AlAT i ASPAT), glukoza, najlepiej zjeść niewielki posiłek do godz 18:00. 
W przypadku innych badań nie ma szczególnych zaleceń. Przed pobraniem krwi nie należy rano pić kawy, herbaty itd. , można wypić szklankę wody

02

Jak zebrac mocz do badania?

 

Jak zebrac mocz do Badania Ogólnego Moczu?

W aptece należy kupić specjalny kubeczek do badania moczu, aby wykluczyć obecność cukru lub bakterii. Mocz na badanie ogólne to mocz poranny ze środkowego strumienia.
Należy podpisać kubeczek.

Jak pobrać mocz na posiew?

Mocz na posiew pobieramy  do sterylnego pojemniczka (do nabycia w aptece). 

Należy podpisać kubeczek.

Jak zebrać mocz na dobową zbiórkę moczu?

Należy przygotować około 3 litrowe naczynie na zgromadzenie całego moczu. Pierwszy poranny mocz eliminujemy. Każdy następny przez całą dobę gromadzimy w przygotowanym pojemniku. Pierwszy poranny mocz dnia następnego stanowi ostanie pobranie moczu na dobową zbiórkę moczu. 
Następnie należy całą dobową zbiórkę pomieszać, zmierzyć i przynieść około 100-150 ml w kubeczku na mocz do laboratorium. 
Należy podpisać kubeczek, oraz napisać ilość dobowej zbiórki.

03

Jak przygować próbkę kału do badnia?
 

Próbkę kału należy przynieść w jednorazowym pojemniczku kupionym w aptece.
Należy podpisać kubeczek. Do badań wystarczy próbka wielkości ziarna fasoli.

04

Czy na badania laboratoryjne można przychodzić podczas miesiączki?

 

W czasie miesiączki nie powinno wykonywać się żadnych badań z wyłączeniem badań ratujących życie.

05

Czy niemowlaki muszą być na czczo?
 

 Najlepiej zgłościć się na badania przed kolejnym karmieniem.